HABERLER

Bağımsız Oyunların Hikayesinin Güzel Olması

Indie Oyunlar Hakkında Özel Yazı

Bilgisayar oyunları şimdilerde yaş gözetmeksizin hemen hemen herkesin beğenip severek oynadığı eğlenceli aktivitelerin başında gelmektedir. Bu kadar ilgi gören bilgisayar oyunları genelde iki şekilde yapılmış olurlar.Bunlardan biri büyük şirketler tarafından yapılan yüksek bütçeli oyunlar; diğeri ise tek kişinin ya da birkaç kişinin bir araya gelerek oluşturduğu gruplar tarafından yapılan oyunlardır. Bu kişi ya da gruplar yapmak istedikleri oyunun bütün yapım aşamalarını (senaryo, grafik, müzik vs.) kendileri üstlenirler.

Indie Oyunlar Hakkında Daha Detay Vermek Gerekirse

Oyun şirketlerin yaptıkları oyunlar genelde üzerinde çok fazla uğraşılmış, yüksek bütçeler ayrılarak yapılmışlardır. Yapacakları oyunlar için her aşamada çalışacak ayrı ayrı elemanlar tutarlar ve oyunun iyi olması için masraftan kaçınmayıp yüksek meblağlar öderler. Bağımsız oyunlar ise daha düşük bütçe ile ve zaman sıkıntısı olmadan, esnek bir çalışmayla hobi gibi yapılabilirler. Hatta bağımsız oyun yapımcıları tarafından evlerinin garajında, işten arta kalan vakitlerinde ya da okuldan verilen proje için yapılan ama çok başarılı bulunmuş ve oyuncular tarafından çok iyi bulunmuş oyunlar da vardır.

Bu Farkların Oyuna Etkileri

Günümüzde farklı sitelerin hazırladığı en iyi oyunlar listelerinde bağımsız oyun kategorisinden oyunlar görmek mümkün. Peki, nasıl oluyor da daha disiplinsiz çalışmayla ve düşük bütçeleriyle diğer büyük firmaların yaptığı oyunların önüne geçebiliyorlar? Kesin bir şey söylemek mümkün değil ama bunların nedenleri arasından en önemlilerinin başında hikaye yani senaryo geliyor. Büyük şirketler senaryo kaygısı güdebiliyorlar ve senaristleri sıkı bir ortamda ve düzenli bir şekilde konu, hikaye, karakterleri üretmeye çalışıyorlar. İster istemez ilham gelmese bile bir ürün çıkarmak zorundalar, bu da hikaye de kısırlığa sebep oluyor.

Ayrıca oyun şirketleri seri bir şekilde oyun ürettikleri için oyunlarının bir önceki oyunlarıyla benzerliği ya da yenilik getirmemiş olmaları oyuncular tarafından çokça eleştiriliyor. Öte yandan bağımsız oyunları yapan kişiler daha sakin ve herhangi bir kaygı gütmediklerinden çoğunlukla hikayeleri özgün, değişik, yenilikçi fikirlerle oluşturulmuş oluyorlar. Bağımsız oyun yapmak birkaç program ile mümkün. Bu yüzden oyun dünyasına meraklı çok sayıda kişi tarafından deneniyor ve hobi haline getirilebiliyorlar. Alan konusunda bir kısıtlama olmadığı için de gayet başarılı, özgün, yenilikçi yapımlar ortaya çıkıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız Oturum aç

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsun? Yorum Yaparak Görüşlerini Paylaş!

Popüler

YUKARI