HABERLER

Oyunlar Konusunda Yapılan En Büyük Yanlış

Oyunlar ve Yanlışlar

DLC Paketi İçin 50$ Daha Ödemelisiniz

Eğer oyun sektöründe yeni iseniz şunu belirtmek gerekir ki oyunlar her zaman böyle değildi. Bundan fazla değil on yıl öncesine kadar yapımcılar oyunları bir bütün olarak piyasaya sürerdi. Yani oyunun ana hikayesinde olması gereken özellikler oyundan çıkarıp daha fazla kazanç elde etmek ve adının unutulmaması için sürekli olarak yeni DLC çıkarmazlardı. Fakat her sektörde olduğu gibi işin daha fazla para getirmesi ve kişileri o oyunda daha fazla tutmak amacıyla bu gibi yollara başvurdular.

10 yıl önceki oyunları düşünün. Bir çoğu güzel bir oyun hikayesi ve yanına eklenen multiplayer seçeneğiyle uzun süreli oynamamızı sağlıyordu. Oyuna yeni bir şey eklemek yapımcının değil çoğu zaman işi olurdu. Mod olarak adlandırılan indirilebilir ücretsiz paketlerle yeni özelliklerin getirilmesi mümkündü. Fakat artık iyi bir oyun zevki için yapımcı tarafından yayınlanan tüm DLC’leri (ek paket) almak gerekiyor.

Parayı Veren Düdüğü Çalar

Yine eski oyunlar da bazı özellikler oyuncunun yeteneğine bağlı olarak açılıyor ve bu da oyunun ilerlenebilir olmasını sağlıyordu. Fakat oyun yapımcılarının yaptığı en sık yapılan yanlış artık oynanışı direkt olarak etkileyen özellik ve karakter yükseltmeleri gibi şeyleri insanlara parayla satması. Günümüzde yeni bir oyuna başladınız ve size çoklu karakter seçeneği sunuyor diyelim. Oyun size bu nokta da iki seçenek sunuyor.

Ya imkansıza yakın sinir bozan normal oynanışı seçeceksiniz ya da diğer oyuncular gibi siz de üç kuruş paranızı zaten para verip aldığınız oyuna yatırarak iyi bir oyun zevki süreceksiniz. Elbette ilk seçeneği zorlayan bir çok oyuncu oyundan nefret ederek oyunu ya bırakıyor ya da kredi kartını oyuna vermeyi seçiyor.

Eski Güzel Günler

Elbette bu sektör eskiye nazaran daha büyük bir sektör oldu artık. Binlerce çalışana sahip istihdam oranı yüksek bir sektör tabii ki fakat oyunun tanımı para olmamalı. Oyun insanların kafa dağıtmak için veya eğlenmek için kullandığı bir yer iken bu artık para babalarının dünyası olmuş durumda. Paranın günlük hayatta zaten yeterince yeteneğin önüne geçtiğini görüyoruz. Bunun oyuncuların dünyasına da yansıdığını görmek üzücü bir durum. Artık eski oyun anlayışlarımızın üzerine toprak atmamızın vakti geldi demek yanlış olmaz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız Oturum aç

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsun? Yorum Yaparak Görüşlerini Paylaş!

Popüler

YUKARI