ESPOR HABERLERİ

Espor Çalışanların Daha Verimli Olmasını Sağlıyor

Dünya’da bir tutku haline gelerek yıllardır oynanan, Türkiye’de de hızlı bir ivmeyle tanınmaya başlanan, büyük kulüpler ve devletin ilgili kuruluşları tarafından desteklenen espor, artık çalışanların verimliliğini ve motivasyonunu üst düzeylere çıkarmak için büyük şirketler tarafından kullanılıyor. Oyuncular, çeşitli dijital oyunların aktarıldığı platformlarda bireysel yeteneklerini sergilerken takım olarak mücadele etme şansını da yakalıyor. Takım olarak çalışma, dikkat kabiliyeti ve zihinsel hayal gücünün artırma gibi melekeleri çalışanlarına kazandırmak için büyük firmaların insan kaynakları departmanları tarafından tercih ediliyor.

Espor’un Büyüyen Kitlesi ve Ekonomisi

Türkiye’de espor izleyici sayısı 4 milyona kadar ulaşmış olup, yaklaşık 12 milyon kişinin espor’dan haberi var. Dünya genelinde başarıları olan takımlarımız ve oyuncularımız mevcut. Espor, 2018’de dünya genelinde 906 milyon dolarlık bir pazar payına ulaştı. Espor için bu rakamın 2021 yılında 1.6 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bugüne kadar espor’a tanınmış şirket ve ve topluluklar tarafından gerçekleştirilen yatırımların oluşturduğu kazanç 694 milyon Dolar’a ulaştı. Her geçen gün daha büyük bir ekonomiye ulaşan espor, gençlerin evde oturarak bütün gün oyun oynama alışkanlığını değiştirerek yeteneklerini profesyonel platformlarda sergilemesini sağlıyor.

Bir Motivasyon Aracı Olarak Espor

Çağın ve geleceğin yeni fenomeni espor, teknoloji ve oyun severler için geliştirilen bir uygulama olarak ortaya çıkmıştı. Günümüzde ise dünyanın marka haline gelmiş üniversiteleri tarafından eğitimi dahi verilmektedir. Hem kadın hem de erkek oyuncular tarafından oynanabilen çeşitli oyunlarda, kişilerin bireysel ve takım halindeki mücadeleleri ile sürekli gelişim, farklı bir sosyal aktivite fırsatı ve değişik zihinsel yönelimlere erişmesini sağlıyor.

Bu noktada, büyük firmaların IK departmanları fayda sağladığı noktalardan yararlanmak için esporu dikkatle takip ediyor. İnsan belleğinde kişinin amaçlarına ulaşmasını sağlayan bir sistem olarak motivasyon, espor’un doğal işleyişinde olması sebebiyle çalışanlar üzerinde olumlu etkiler bırakıyor. Disiplin, düzen ve kurallara uygun hareket etmeye teşvik etmesi ise, diğer bir tercih sebebi olarak ön plana çıkıyor. İnsan kaynakları departmanı ve espor için danışmanlık hizmeti veren firmaların bu yöndeki ortak çalışmaları her geçen gün artıyor. Bilgi sahibi olmaya başlayan departmanlar ise yeni espor projelerini hayata geçiriyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız Oturum aç

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsun? Yorum Yaparak Görüşlerini Paylaş!

Popüler

YUKARI