ESPOR HABERLERİ

Espor Takımı Nasıl Kurulur?

Espor fırtınası dünyayı kasıp kavuruyor. Artık ülkemizde de popüler olan bu sporun ismini daha fazla duymaya başladık. Dev markaların da espor takımı kurduğunu görebiliyoruz. Dev markalar aynı zamanda büyük kulüplere sponsor da olabiliyorlar.

Espor Nedir?

Bilgisayar oyunlarının profesyonel liglere katılan profesyonel oyuncular ile oynanmasına espor denir. Oynanan oyunun espor olabilmesi için profesyonel lige sahip olması gereklidir. Oyunların profesyonel sahnesi olarak tanımlanan bu lig, popülaritesinin giderek artırmaktadır. Uzun ismi elektronik sporlar olarak açılabilir. 2000’li yıllarda başlayan ödüllü turnuvaların ivme kazanması ile varlığını iyice hissettirmiştir. Oyuncular, profesyonel lig takımları bünyesinde resmi lig ya da etkinliklerde oynayarak hayatlarını kazanırlar.

Espor Hakkında paylaştığımız daha detaylı yazı için: Espor Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Ülkemizde Gençlik ve Spor Bakanlığının yanında Spor Genel Müdürlüğü tarafından da espor sporcusu lisansı verilmektedir. Bu spora başlangıç yaşı 13-14 olarak kabul ediliyor. Bu oyuncular 30 yaşına gelmeden bu sektör içerisinde emekliye ayrılabiliyor. Bu kategorinin en popüler oyunları arasında League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Dota 2, Hearthstone, Overwatch olarak sıralayabiliriz.

Henüz oldukça yeni olan bu sporun geleceğinin oldukça parlak olduğunu söylemek mümkündür. Ülkemizdeki futbol kulüplerinin yanında Amerika ve Avrupa’da büyük spor kulüpleri de espor yatırımı yapmaktadır. Çin ve Kore gibi ülkelerde bu sporun oluşturduğu bir kültür olduğu bile söylenebilir. Yeni jenerasyon geleneksel oyunlar yerine daha rekabetçi ve heyecanlı olan profesyonel oyunlara yöneliyor. Ödül havuzu 20 milyon dolara kadar yükselebilmekte ve dünya şampiyonalarında seyirci sayısı yüz milyonlara ulaşmaktadır.

Espor Takımı Nasıl Kurulur?

Sektör içinde pek çok takım kuruluyor. Genelde amatör olarak mücadele eden bu takımlar arasından profesyonel seviyeye çıkanlar da olabiliyor. Ancak zirveye çıkan takım çok fazla olmuyor. Profesyonel bir espor takımı nasıl kurulur araştırması yaptığınızda bazı adımlar karşınıza çıkar.

 • İlk olarak bir isim bulmalısınız. Her takımının kendine özel bir ismi olur. İsim belirlemek çok önemlidir. Turnuvalarda bu takım ismi ile mücadele edilir. Bulduğunuz isim bir süre sonra sizin markanız haline gelir. Hem kendinize hem de takımın ruhuna uygun bir seçim yapmalısınız.
 • İkinci olarak oyuncular bulmalısınız. Takımınıza rastgele oyuncular alamazsınız. Oyuncu ne kadar iyi olursa olsun, profesyonel bir takım ile karşılaştığınızda sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle seçtiğiniz oyunculara çok dikkat etmelisiniz. Bir takımda her oyuncunun bir görevi vardır.
 • Takım oyuncularının bulunması ile işin büyük bir kısmı tamamlanır. Bundan sonraki aşamalarda ise antrenman yapmak kalır. Sık sık antrenman yapmak çok önemlidir. Hep beraber oynamaya alışmak ve çalışılan taktiklerin uygulama üzerinde görülmesi performansa olumlu olarak etki eder.

Takımınız kurulduktan sonra yarı profesyonel bir takıma sahip olursunuz. Takımınıza uygun turnuvaları internetten araştırarak bulabilir ya da amatör takımlar için düzenlenen özel turnuvalara katılabilirsiniz.

Espor Takımı Kurmak İçin Resmi Belgeler

Genel olarak takım kurmak üç adımda tamamlanabilir. Ancak bu işin bir de resmi işlemleri bulunuyor. Teknik ekip tamamlandıktan sonra sözleşmeler ve maddi akış ile birlikte kurumsal bir yapı elde edilir. Takımın gelir gider dengesini korumak adına sponsorluklar da imzalanabilir. Ülkemizde E spor Federasyonu kurulması ile kulüplerin şirketleşmeden kulüpleşmesi daha kolay olmaktadır. Spor kulübü kurmak için Dernekler yönetmeliğine uygun spor kulübü derneği kurmak gereklidir.

Dernek kurmak için ise en az 7 gerçek ya da tüzel kişinin bir araya gelmesi şarttır. Bu kişiler dernekleri ile ilgili bir tüzük hazırlar ve bu tüzükte resmî gazetede 11 madde olarak belirtilen kriterlerin belirtilmesi gereklidir. Bir espor takımı kurmak istediğinizde bu şekilde dernek kurar ve iki adet kuruluş bildirimi ile mülki idari amirine teslim edilir. Mülki idari amirliğine şu belgeler ile başvuru yapılır.

 • Taslak spor kulübü tüzüğü, tüzük tanımı, spor kulüpleri tescil taahhütnamesi
 • Antrenör belgesi, kulüp bilgi formu, dilekçe, yönetim kurulu karar fotokopisi
 • Kuruluş bildirgesi, tesis bilgisi, merkez ofise ait kira kontratı, vergi numarası
 • Giderlerini karşılayacak gelire sahip olduğuna daire belge
 • İmza sirküleri yetki belgesi, faaliyet belgesi, a4 kağıdı, 2 adet yarım kapak dosya
Türkiye Espor Federasyonu Espor Takımı İşlemleri

TESFED tarafından yayımlanan resmi dökümanlara ulaşmak için aşağıda yer alan bağlantıdan gerçekleştirebilirsiniz.

Spor Kulübü Kurma ve Tescil İşlemleri
Özel E-Spor Salonu Yeterlilik Belgesi Başvuru İşlemleri

Espor Takımının Olası Giderleri

Kurduğunuz takımın bazı giderleri de olacaktır. Bunları 5 başlık altında inceleyebiliriz:

 • Taşınmaz giderler
  Kira, aidat, bedeli; aylık fatura ve giderler; mobilya ve dekorasyon.
 • Bilgisayarlar
  Tek seferlik olmak üzere monitörler, kasa, ekipmanlar, diğer elektronik aksesuarlar, tekstil malzemeleri.
 • Ulaşım Giderleri
  Aylık olarak transporter araç kiralama, şehir içi ulaşım kartları.
 • Maaşlar
  Aylık olarak yönetim kurulu, başkan vekili, üst düzey yönetici, genel koordinatör, marka ve içerik departmanı müdürü, yönetici asistanları.
 • Espor Takımı
  Aylık olarak koç, analist, psikoloji danışmanı, psikolog, oyuncu hayat koçu ve antrenör, oyuncular.
 • Ek Hizmetler
  Aylık olarak aşçı, temizlik servisi, oyuncuların spor salonu üyelikleri, başarı primleri, diğer giderler.

Kurumsallığa önem verildiğinde yaptığınız iş geleceğe dönük bir yatırım olacaktır.

LoL Espor Nedir?

Özel olarak düzenlenen turnuvanın bir diğer adı olan LoL espor ligini sevenleri tarafından merakla takip ediliyor. Her yıl düzenlenen bu şampiyonalarda en iyi takımlar karşı karşıya geliyor. Ayrıca, bu turnuva uluslararası bir spor etkinliğidir. Her yıl farklı bir bölge bu turnuvaya ev sahipliği yapmaktadır. 2018 yılında bu turnuvada bazı değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişikliklere göre finallerde oynayan takımların düşmesi mümkün değildir. Önceki dönemlerde 7 hafta olan şampiyonluk ligi ise yeni sistemde 9 haftaya çıkarılmıştır. Bu alanda lol espor takımı kurmak teknik ve resmi anlamlarda belirli prosedürlerin ilerlemesi ile sağlanır.

Yeni bir espor yapısına geçilmesi ile birlikte düşme ve yükselme sistemi kalkmıştır. Yapılan bu değişiklikler 2019 yılı için iki önemli sonuç ortaya çıkarıyor. Bunlardan birincisi yeni oyuncuların kendilerini gösterebilecekleri bir alanın eksikliğidir. İkincisi ise izleyiciler için yüksek rekabet seviyesinde maç sayısının azalmasıdır. Yeni kurulacak olan Akademi Ligi ile bu sorunların çözümlenmesi planlanıyor. Her organizasyon bu lig için bir alt takım kurabilir.

Akademi ligi diğer takımlarında mücadele edebileceği profesyonel bir lig olacaktır. Bu ligin formatı şu şekildedir. Mevsimde ikişer defa karşılaşacak olan takımlar eşleşmeler ile tek maçlık seriler üzerinde mücadele edeceklerdir. Bu yeni sistemde kadro oluşturma kuralları:

 • Akademi Ligi’nde oynayacak oyuncular 16 yaşını doldurmuş olmalıdır. Alt yapı oyuncusu statüsünde olanlar istisnadır.
 • Henüz ligde oynayacak yaşa gelmeyen alt yapı oyuncularına fırsat verilmesi amacı ile takımlar kadrolarında 15 yaşını dolduran bir yerli oyuncu kullanabilecektir.
 • AL başlangıç beşlisi içinde bir yabancı oyuncuya yer verilebilecektir.
 • AL başlangıç kadrosunda en çok iki kıdemli oyuncuya yer verilecektir.

Hangi Kulüplerin Espor Takımı Var?

Dünyanın her tarafından internet üzerinde oynanabilen, online oyunlar üzerine kurulu olan espor takımı nedir kavramı düzenlenen uluslararası organizasyonlarla dünyanın farklı yerlerinde insanları buluşturuyor. Espor müsabakalarında takımlar ya da kişiler karşı karşıya mücadele etmektedir. Espor fiziksel spordan ayıran tek nokta internet üzerinden bilgisayarlar aracılığı ile oynanıyor olmasıdır.

Bunların dışında her sporda olduğu gibi oyuncunun tecrübeye, pratiğe, zekaya ve efora ihtiyacı vardır. Ülkemizde başta Beşiktaş takımı olmak üzere Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarının Espor takımları bulunuyor. Bu sektör dünya genelinde oldukça geniştir. NBA takımları 17 takım ile 2018 yılında Espor’a girmiş durumdadır. Bu kategori içinde NBA takımlarının önlenemeyen bir yükselişi bulunuyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız Oturum aç

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsun? Yorum Yaparak Görüşlerini Paylaş!

Popüler

YUKARI