FIFA

Fifa 20 Hakkında Detaylar. Sokak Futbolu Geri Dönüyor!

Fifa 20 hakkında detaylar EA Plays üzerinden paylaşıldı. EA Fifa 20 ile birlikte bir çok yenilik ve yapay zekada büyük gelişmeler geleceğini belirtti, fakat en çok ilgi çeken ve EA’in de üzerinde en çok durduğu şey Volta Football adı altında gelen sokak futbolu modu oldu.

Oyunun çıkış tarihi 27 Eylül 2019 olarak belirtilse de, önceki haberimizde belirttiğimiz early access ihtimalini de EA doğruladı ve EA Access üyeliğine sahip olanların 19 Eylül tarihinde oyuna erken erişim sağlayabileceğini onayladı.

Ayrıca Ultimate, Champions ve Standart edition olarak ayrılan 3 farklı paketin de, birbirinden farklı erişim tarihleri var. Bu paketleri EA’in sitesinde inceleyebilirsiniz

Bu haber de ilginizi çekebilir: Fifa 20 Duyuruldu!

Volta Football Modu

Fifa 20 Volta Football Modu

Fifa 20 hakkında detaylar arasında en çok ilgi çeken şey, oyuna eklenecek olan sokak futbolu modu Volta oldu. Volta’da 3 vs 3, 5 vs 5 gibi karşılaşmalar yapılabilecek. Volta maçları ufak boyutlu bir futbol sahasında veya sokaklarda gerçekleşecek. Ayrıca isterseniz futbol takımlarından biriyle de Volta modunda oynayabiliyorsunuz. Volta modu tanıtılırken gösterilen tanıtım videolarında sıkça stilden, giyim kuşam ve dövmelerden bahsedildiği için bu kısım insanların aklında “Acaba Volta modu Fifa için paralı kozmetikleri de beraberinde mi getirecek?” sorusunu yarattı.

Gelen yenilikler sadece Volta moduyla kısıtlı değil. EA oynanış konusunda da bir çok yenilik geleceğini belirtti ve bunların oyuncular için yepyeni bir oynanış hissi yaratacağını belirtti. Yapılan açıklamaların çoğu her yeni Fifa oyunu için bahsi geçen “Yapay zeka ve gerçekçilik konusunda geliştirmeler” tarzında olsa da, bazı açıklamalar dikkat çekici oldu.

Futbol Zekası

EA’in iddiasına göre, oyundaki top fiziği ve oynanışı tamamen yenilenmiş. Bu sistem değişikliği sonucunda oyunda daha fazla bire bir durumları yaşanacağı ve kullanıcı kontrolünde olan defansın üzerindeki etkinin artacağı , ayrıca sahadaki diğer oyuncuların da saha etrafında daha iyi dağılacağı belirtildi.

Artık topun havada dönüşü de alacağı yöne daha çok etki edecek. EA’in belirttiğine göre, topa vuruş yapan oyuncunun ayakkabısının hangi kısmı ile vuruş yaptığı bile topun havadaki gidişine etki edecek.

Yapay Zeka Defansı

Yukarda da belirttiğimiz gibi, oyuncuların defansı Yapay Zekaya bırakmak yerine kendilerinin yönetmesi artık daha etkili olacak. Bilgisayar tarafından yönetilen defans oyuncuları artık daha az etkili olurken, oyuncu tarafından yönetilenler daha iyi performans gösterecek. Bu değişiklik, oyunda defansı kendisi yöneten oyuncuların sergilediği çabayı daha iyi ödüllendirecek.

Ayrıca defans oyuncularının hızlı oyunculara daha rahat yetişebilmesini sağlamak için de değişiklikler yapılmış.

Şut ve Kaleci Tepkileri

Şut konusunda, bire bir durumlarda oyuncu ve kaleci arasındaki karşılaşmalar daha sorunsuz olacak. Fifa 20’de 1v1 şut isabet oranı geliştirildiği için bu istenilen hedefe daha isabetli şutlar yapılmasını sağlayacak, ayrıca kalecilerin insan üstü reaksiyonlarında da azaltılmaya gidilmiş.

El ile kontrol edilen kalecilerde bile bir yavaşlama olacağı, gerçekçilik açısından daha iyi olacağı belirtildi.

Ayrıca penaltı ve serbest vuruş sistemleri de yenilenen oyun mekanikleri arasında. Özellikle serbest vuruş sistemi baştan aşağı yenilenmiş.

TIMED FINISHING

Timed Finishing Fifa 19 için yeni bir mekanikti fakat oyuncular Fifa 19’da bu sisteme karşı bir çok eleştiride bulunmuştu ve sonucunda EA geri bildirim toplayıp bu sisteme ayar çekmek zorunda kalmıştı.

Tasarım olarak bu sistem yüksek risk, yüksek ödül tarzında bir sistem olması gerekirken, oyuncular sistemin uygulamasını çok kolay bulduğu için, EA Sports Timed Finishing penceresini 2-4 frame aralığından, 2 frame’e düşürdü ve Timed Finishing sistemini daha adil bir hale getirdi.

Elbette EA tarafından belirtilen tüm bu değişiklikler ancak ve ancak oyuncular tarafından deneyimlendikten sonra tam olarak değerlendirilebilir. Henüz ortada çok da detaylı bir oynanış videosu olmadığı için denilenler konusunda EA ne kadar başarılı oldu bilemiyoruz fakat, umuyoruz ki EA ilerleyen tarihlerde biraz da oynanış videoları paylaşarak merakımızı giderir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız Oturum aç

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsun? Yorum Yaparak Görüşlerini Paylaş!

Popüler

YUKARI