LEAGUE OF LEGENDS

League Of Legends Fps Arttırma Rehberi

lol-fps-arttirma

Riot Games tarafından 27.10.2009 tarihindeki yayınlanan League of Legends, ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen oyunlardan biri olarak dikkat çekiyor. Ancak oynanış esnasında kullanıcıların şikayet etmesine neden olan FPS problemleri de yaşanmaktadır. Bu problemler, oyun için kullandığımız bilgisayar kaynaklı olabileceği gibi yapılması gereken bir takım güncelleme ve ayarlar nedeniyle de meydana gelmektedir. Tüm bu sorunların çözümü ve daha iyi bir oynanış için kullanıcılar, League of Legends FPS Arttırma yollarını aramaktadır. Yapılan araştırma ve test edilmiş yöntemlere göre daha rahat bir kullanım için League of Legends FPS Arttırma rehberine beraber göz atalım.

League of Legends FPS Öğrenme

İlk olarak oyun içinde ne kadar FPS alındığını League of Legends FPS Arttırma yöntemlerini uygulamadan önce öğrenmek faydalı olacaktır. Çok basit bir işlem ile oyunda ne kadar FPS aldığınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek işlem, klavyenizden “CTRL + F” tuşlamasını gerçekleştirmektir. Bu tuşlamanın sonrasında FPS değeri sağ üst köşede belirecektir.

LoL Fps Arttırma Yöntemleri

Ekran Kartı Güncelleme

Oyun için hayati önem taşıyan ekran kartı ile ilgili işlemler oldukça önemlidir. Bu nedenle, ekran kartı sürücülerinin güncel olup olmadığını kontrol edilmelidir. Güncel bir ekran kartı kullanmıyorsanız, sadece League of Legends oyununda değil, diğer tüm oyunlarda da performans kaybı yaşayabilirsiniz.

Ekran sürücüsünün güncellenmesi, oyun oynarken bilgisayarınızdan çok daha yüksek FPS almanızı ve bu sayede kasma sorunlarının minimuma inmesini sağlayacaktır. Sürücünün durumunun kontrol edilmesi için, ok tuşlarının sol kısmında bulunan Windows tuşu + R tuşuna basılması gerekiyor. Çalıştır bölümüne girdikten sonra “dxdiag” aramasını yapmalısınız. Görüntü ayarlarının bulunduğu bölümde ekran kartının güncel olup olmadığını öğrenebilir ve eğer güncel değilse güncelleyebilirsiniz.

Nvidia ve AMD ekran kartları için uygulamaların kontrol paneli sayfasına giriş yaparak güncelleme seçeneklerini takip edip otomatik olarak güncel dosyanın indirilmesini sağlayarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Windows Performans Ayarları

Bilindiği üzere Windows, iyi bir görünüm sergileyen işletim sistemi olmayı tercih eder ve ayarlar buna göre organize edilmiştir. Ancak bu ayarlar, bilgisayarın performansından çalabilir. Aşağıda belirtilmiş olan ayarların uygulanması durumunda performans artışı sağlanacaktır.

  1. Öncelikle bilgisayarda açılış esnasında çalışan lüzumsuz programların kaldırılması önerilmektedir. Windows 7 kullanıcıları için çalıştır kısmında “msconfig” kodunun girilmesi halinde başlangıç kısmına gelerek lüzumsuz çalışan programların kaldırılması sağlanabilir. Windows 10 kullanıcıları, “CTRL + ALT + DEL” tuşlaması ile görev yöneticisi bölümüne giriş yaparak başlangıç kısmındaki gerek görmedikleri programları etkisiz hale getirebilir.
  2. Bilgisayarda iyi bir görünüm yerine daha iyi bir performansı tercih ettiğimiz için birtakım ayarlar yapılması gereklidir. Ana ekranda aşağı kısımda yer alan arama seçeneğine “Performans” kelimesini yazarak bu ayarlara kolayca erişim sağlanabilmektedir.

Karşımıza gelen sekmede, Windows’un görünümü ve performansını ayarla opsiyonunu seçmemiz gerekmektedir. Varsayılan olarak genellikle “Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin” seçeneği aktif halde olmaktadır. Bu seçenek, “En iyi Performans için Ayarla” kısmının aktif edilmesi için değiştirilir. Bu seçeneğin aktif edilmesi durumunda, görünüm açısından kalite kaybı yaşanacaktır ancak performans açısından iyileşme fark edilecektir.

İhtiyaç Duyulmayan Dosyaların Silinmesi

Bilgisayarınız kullanımı esnasında, siz fark etmeden sürekli olarak arka planda veri alımı yapmaktadır. Transferi yapılan verileri fark etmesek de bu dosyalar bilgisayarı şişirmektedir. Şişme sonucunda, bilgisayar performansı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu gereksiz verilerin silinmesi için aşağıdaki sıralamanın takip edilmesi yeterli olacaktır.

  1. Başlat-> Çalıştır kısmında girerek %temp% yazıyoruz. Gelen tüm dosyaları seçerek kalıcı olarak silebilirsiniz.
  2. Başlat-> Çalıştır kısmına girerek c:/windows/prefetch yazıyoruz ve ardından gelecek tüm dosyaların silinmesi sağlanır.
  3. Son aşama olarak Başlat-> Çalıştır konfigürasyonunu uygulayarak temp yazılır ve gelen tüm dosyalar silinir.

Oyun Ayarlarını Düşürmeye Gitmek

Tüm seçenekler arasındaki en etkin metot olduğunu söyleyebiliriz. Düşük değerde FPS alıyorsanız ve görüntü kalitesinden feragat etmek sizin için bir sorun teşkil etmiyor ise, bu ayarın kullanılması tercih edilebilir. Bu ayarlar için aşağıdaki adımlar takip edilebilir.

  1. Oyunun kurulu olduğu dosya konumunu açın.
  2. “Config” ismindeki dosyaya giriş yapın.
  3. Bu klasör içindeki “game.cfg” adlı dosyaya sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğine giriş sağlayın.
  4. Salt okunur seçeneğini kaldır opsiyonu için seçim yapın ve sonrasında “Tamam” seçeneğine tıklayın.

Ancak bir uyarı yapmak gerekirse, bu ayarları uygulamadan önce “game.cfg” orijinal dosyasını başka bir yere kopyalayarak yedeğini alın. Oyun görüntüsü sizi tatmin etmez ise, eski görünümü elde etmek için orijinal “game.cfg” dosyasını kullanabilirsiniz.

LoL Otomatik Oyun Dosyası Onarımı

League of Legend oyununda oyuncuların grafik performansları da dahil olmak üzere tüm verilerinin incelenmesi için otomatik bir düzenleme sistemi bulunuyor. Bu sayede dosyaların manuel kontrolü yerine direkt olarak oyunun özel dosya kontrol işlemlerinden dakikalar içerisinde yararlanılabiliyor.

Client’ı açtıktan sonra sağ üst kısımda yer alan ayarlar butonuna tıkladığınızda, oyunun bozuk klasörlerini tespit et – iyileştir butonuna tıklamanız mümkün olacaktır.

Dosyaları onar butonuna tıklandığında ortalama 5 dakikalık kontrol sürecinde hem FPS’i olumsuz etkileyen dosyaların onarılması sağlanır hem de performansın artırılması için oyunda bir takım iyileştirmeler yapılır. Kullanıcı verilerinizi etkilemeyecek olan bu işlemler sadece oyunun iyileştirilmesini sağlamak ve kasma ile donma sorunlarının ortadan kaldırılmasını hedefleyecektir.

LoL Oyun içi Grafik Ayarları

Oyundaki ayarların kontrol edilmesi, özel seçeneklerin işaretlenmesi ve grafik seviyelerinin düzenlenmesi mümkündür. Bir sihirdar vadisi veya ARAM oyununa girdikten sonra ESC’ye basarak “Görüntü” bölümünden grafik ayarlamasını yapabilirsiniz. Çözünürlüğü masaüstünün çözünürlüğüyle aynı işaretlemelisiniz. Karakter görüntü kalitesi, çevre kalitesi, gölge kalitesi, efekt kalitesi için çok düşük seviyelerini belirlemeniz gerekir. Kare hızı 60 FPS, dikey senk. ve anti aliasing seçilmemelidir. Unutmayın ki bu ayarlar sadece daha fazla FPS almanızı sağlamak adına önerilmiştir. Görüntü kalitesinde ayarlamalar sonrası düşüklük olabilir.

Bilgisayarın grafik performansının yetersizliği veya oyunun ortalamanın altındaki sistemler için uygun grafikleri sunmaması, oynamayı zorlaştırabilir. League of Legends oyununda milyonlarca oyuncuya erişilebilmesi, ortalamanın altındaki performansa sahip bilgisayarlardan da oyunun oynanması amacıyla düzenlemeleri güncellemeler ile birlikte düzenli olarak Riot Games tarafından oyuna dahil edilmektedir.

En yüksek grafik ile en düşük arasında çok büyük bir fark olmamasının yanı sıra, bilgisayarının kaldırabileceği grafik seviyesini belirlemek de oyunculara kalıyor. Otomatik ayarlarda LoL oyununda en üst düzeyde grafik değerleri görülüyor olsa da, LoL fps arttırma işlemleri için kullanılabilecek yöntemleri yukarıda sizler için anlattık.

League of Legens FPS Arttırma yönlemlerini sizin için hazırladık. Eğer yaşadınız sorun devam ediyorsa, lütfen yorum olarak bizlere iletin ve alternatif çözümler ekleyerek sizlere yardımcı olalım.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız Oturum aç

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsun? Yorum Yaparak Görüşlerini Paylaş!

Popüler

YUKARI