HABERLER

Oyun Şirketlerine Oyuncuların Bakış Açısı

Oyun Firmaları Oyunculara Nasıl Bakıyor

Oyunlara gönül vermiş her insanın şüphesiz ki oyun firmalarından bir takım beklentileri oluyor. Bu beklentilere verilen karşılıklarda şüphesiz o firmaya olan bakış açısını doğrudan etkiliyor. Özellikle çok oyunculu ve rekabete dayalı oyunlarda firmaların bizzat oyununu oynayan kitleyle sürekli iletişim halinde olması son derece önemli.

Parayı Veren Düdüğü Çalmasın!

Günümüzde sektörde büyük ilgi gören “çok oyunculu” oyunlarda oyuncuların en büyük isteklerinden birisi “Pay To Win” diye bilinen ve gerçek parayla oyuna alınan içeriklerin para vermeyen oyuncular karşısında büyük bir avantaj sağlamasıdır. Birçok oyuncu bu durumdan rahatsız olur ve özellikle oyun da ücretsiz oynanan bir oyun değilse bu durum çok daha büyük oyuncu kayıplarına sebep olabilir.

Oyuncuların İsteklerine Kulak Vermek

Şirket olarak hitap edilen kitlenin oyun ile ilgili beklentileri, önerileri ve şikayetleri o oyunun popülaritesini kaybetmemesi adına son derece önemli bir rol oynamaktadır. Oyun sektöründe çıkarılan oyunların kalitesi ve şirketlerin önceki oyunları da çok büyük önem göstermekte. Geçmişte çok başarılı bir oyun çıkaran şirketin, bir sonraki oyununa oyuncular tarafından gelen bakışı çok daha olumlu yönde olacaktır. Buna bir örnek vermek gerekirse “Rockstar Games” in geçmişten günümüze yaptığı kaliteli ve zamanın şartlarına göre hep en iyisini başarma arzusu sayesinde rekorları her zaman elinde tutmayı başarmış bir oyun şirketidir. Günümüzde oyunları oynadığımız hemen hemen her platform internete sahip.

Durumun böyle olması oyuncuların beklentilerine firmaların çok daha kolay bir şekilde karşılık verebilmesini sağlıyor. Zaman zaman oyunların isteği doğrultusunda gerçekleşen değişiklikler veya oyunlara eklenen özellikler yama olarak internet üzerinden oyunlara kolayca entegre edilebiliyor. Özellikle günümüzde bağımsız yapımcıların daha sık oyuncularla etkileşimde olduğunu söylemek mümkün. Neredeyse oyunun temelini atıp erken erişim adı altında ürününü oyuncularla paylaşan bu yapımcılar, yoluna tamamen oyuncularının isteği doğrultusunda devam ediyor ve oyununu o yönde geliştiriyor.

Sektörün günden güne geliştiği bu zamanda oyunculara kayıtsız kalmak neredeyse imkansız bir hale geldi. Her ne kadar çok büyük bir pazar olsa da oyuncular yapımlara çok fazla sabırlı bir şekilde yaklaşmıyor. Bu nedenle özellikle büyük şirketlerin çok büyük beklentiler ve çok büyük fiyatlarla satışa sundukları oyunlara, oyuncular tarafından yapılan geri dönüşlere son derece önem göstermeleri gerekmekte. Şirketlerin pazardaki güveni ve devamlılığı için bu artık kaçınılmaz durum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız Oturum aç

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsun? Yorum Yaparak Görüşlerini Paylaş!

Popüler

YUKARI