DOTA 2

Team Liquid MATUMBAMAN ile yollarını ayırıyor. 892 Gün Süren Birliktelik Sona Erdi.

892 Gün gibi uzun bir süre takım oyuncularında değişiklik yapmayan Team Liquid, bunun ile en uzun süre aynı takım oyuncuları ile birlikte kalan Dota 2 takımı ünvanını elde etmişti. Bu ünvan, MATUMBAMAN‘in takımdan ayrılması ile 892. gününde son buldu. Team Liquid MATUMBAMAN ile yollarını ayıracağını açıkladı fakat, yerini alacak oyuncu kim henüz bilinmiyor.

Team Liquid sonunda bir değişikliğe gitmesi gerektiğine karar verdi. Takımın pozisyon 2 oyuncusu, Lasse “Matumbaman” Urplainen Liquid’in aktif oyuncu listesinden ayrıldığını duyurdu. Kendisinin organizasyon ile bağlarının tamamen kesilmemesine rağmen, Team Liquid MATUMBAMAN’in yeni fırsatlara açık olduğunu belirtti. Team Liquid organizasyonunun Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu kararın karşılıklı verildiği açıklansa da, bu hareketin sebebinin tahminen takımın ikinci bir International birinciliğini hedeflemesinden ve takımı güçlendirmek adına olduğu düşünülüyor.

Bu gibi durumların zor olduğu kesin bir gerçek. Bu sadece MATUMBAMAN için değil, tüm Team Liquid dsetekçileri için biraz iç burkan bir haber. Ocak 2017 yılından başlayarak bu takım bir çok başarıya imza attı ve isimlerini insanların aklına kazıdı. Team Liquid MATUMBAMAN’e veda ederken, takımın 892 günlük birlikteliğinde imza attığı bazı başarılara göz atalım.

team liquid ekibi

İstatistikler

 • Birlikte oynanan oyun sayısı: 437 (283 Galibiyet, %64.76 kazanma oranı)
 • Birlikte oynanan LAN oyunu sayısı: 325 (208 Galibiyet, %64 kazanma oranı)
 • Kazanılan LAN Turnuvası sayısı: 10

2016-2017 Sezonu

Sezonun başında Team Liquid çok da başarılı olamamıştı. Sezonun yarısını hayal kırıklığına uğratan sonuçlar ile geçirdikten sonra takım bir değişikliğe gitti ve Kanishka “Bulba” Sosale ve Maroun “GH” Mehrej takıma veda etti. Bu değişiklik anında sonuç verdi ve Liquid sezondaki ilk zaferini elde etti, StarLadder i-League StarSeries Season 3. Ardından kendileri DAC 2017 ve The Kiev Major gibi büyük etkinliklerde performans gösteremese de, bir diğer StarLadder zaferi ile fanlarını mutlu etti. Bu noktada Team Liquid için işler değişmeye başladı. Takım olarak kendilerine olan güven ve komforunda artış gören Team Liquid, StarLadder zaferini Epicenter 2017 ve DreamLeague Season 7 zaferleri ile ilerletti. Sezonun sonlarına doğru The International 2017’nin favorilerinden biri haline gelen Team Liquid, alt braket maçlarında başarılı bir oyun segileyerek finale kaldı ve finalde Newbee’yi 3-0 yenerek The International turnuvasının görmüş olduğu en tek taraflı finallerden biri ile TI7 kazananı oldu.

Kazanılan LAN etkinlikleri

 • StarLadder i-League StarSeries Season 3
 • StarLadder i-League Invitational Season 2
 • EPICENTER 2017
 • DreamLeague Season 7
 • The International 2017

2018 Sezonu

Bir TI şampiyonluğu aldıktan sonra çoğu takım ufak bir duraksama ve rahatlama dönemine girer, fakat Liquid bu takımlardan biri olmadı. Diğer TI kazanan takımlar için sezonunun geri kalanının nasıl gittiğine bakılınca, Liquid’in TI şampiyonluğu sonrası elde ettiği başarılar gayet iyiydi.

Kazanılan LAN Etkinlikleri

 • StarLadder i-League Invitational Season 3
 • AMD SAPPHIRE Dota PIT League
 • StarLadder i-League Invitational Season 4
 • China Dota2 Supermajor

2018-2019 Sezonu

Aynı takım ile üçüncü sezonunu yaşayan Team Liquid, bu sezonda biraz yavaşlamış haldeydi. 2018-2019 DPC sezonunun ilk Minor ve Major turnuvalarına takım içi sağlık sorunlarından ötürü katılmadılar. Sezonun ikinci Major turnuvası olan Chonqing Major turnuvasında Miracle’ın kişisel sebeplerinden ötürü başka bir TI kazananı oyuncuyu standin pozisyonunda almak zorunda kaldılar ve kendilerini 7/8. sırada buldular. Sonrasında gelen turnuvalarda da başarıyı yakalayamayan Team Liquid, ESL one Birmingham’de Gambit Esports’a karşı beklenmeyen bir yenilgi alınca, Liquid bir şeylerin değişmesi gerektiğini hissetmeye başladı.

Kazanılan Lan Etkinlikleri

 • Winter MegaFon Clash

MATUMBAMAN’in yerini alacak oyuncunun kim olduğu henüz açıklanmadı, bu değişiklik Team Liquid’in ihtiyacı olan şey miydi bilinmez fakat, takımın sevenleri için üzücü bir değişiklik olacağı gerçeği değişmez.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Secret ESL One Birmingham Dota 2 Turnuvasının Kazananı Oldu!

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yapabilmek için oturum açmalısınız Oturum aç

Bu Haber Hakkında Ne Düşünüyorsun? Yorum Yaparak Görüşlerini Paylaş!

Popüler

YUKARI